Strona korzysta z plików cookies i innych technologii
Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.

Akceptuję
Telefon Warszawa19115
Telefon Warszawa19115 BIP MPO
Powrót do aktualności Powrót
2021-10-07

IMG 4472

Między 5 a 7 października w Krakowie odbywał się VIII Polski Kongres Przedsiębiorczości. Wydarzenie podzielono na kilkanaście paneli tematycznych. Część z nich poświęcono m.in. ekologii oraz metodom zagospodarowania odpadów komunalnych. Podczas spotkania zatytułowanego "Zrównoważone miasto - zrównoważony rozwój" jednym z prelegentów był Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie.

W trakcie panelu dyskusyjnego "Zrównoważone miasto - zrównoważony rozwój" poruszone zostały tematy kluczowe dla rozwoju polskich miast. W dobie redefinicji oczekiwań społecznych i technologicznych nowinek zagospodarowanie odpadów komunalnych zdaje się być istotniejsze niż kiedykolwiek wcześniej.

IMG 4361

- Systematyczny wzrost powstających odpadów jest naturalną konsekwencją podnoszenia poziomu życia. Sednem sprawy jest więc ich odpowiednie zagospodarowanie. Kiedyś odpad był śmieciem, dziś jest surowcem - i tak go traktujemy - w trakcie panelu powiedział Zdzisław Gawlik, Prezes Zarządu MPO.

Odpowiednie zagospodarowanie odpadów jest możliwe, jeśli ich właściwa segregacja funkcjonuje na wysokim poziomie. MPO prowadzi działalność edukacyjną, której adresatami są przede wszystkim dzieci i młodzież. "Mini wysypisko" jest autorską inicjatywą Spółki, która powstała z myślą o edukacji i zabawie. Dzięki zaimprowizowaniu małego wysypiska odpadów uczniowie mają okazję sprawdzić się podczas ich segregowania, jednocześnie ucząc się troski o środowisko. Do tej pory w akcji edukacyjnej wzięło udział kilkuset uczniów.

Przed nami długa droga. Zmiana mentalności, przyzwyczajeń, odpowiednia edukacja - to wszystko wymaga czasu i cierpliwego działania. MPO rozpoczęło warsztaty edukacyjne, które odbywają się w szkołach i przedszkolach - dodał Prezes Zdzisław Gawlik.

IMG 4334

Z danych GUS wynika, że w 2020 roku w Polsce zostało zebranych ponad 13 mln ton odpadów komunalnych, co stanowiło wzrost o 2,9 proc. względem 2019 roku. Segregacja i recykling są aktualnie kluczowymi metodami ograniczania przyrastania ilości odpadów. Jednak nie wszystkie odpady można poddać recyklingowi. Problem z ich zagospodarowaniem z roku na rok staje się poważniejszy. Rozwiązaniem bezpiecznym i sprawdzonym na całym świecie są instalacje termicznego przekształcania odpadów komunalnych, które, poza ich kontrolowaną utylizacją, wytwarzają ciepło i energię dla mieszkańców.

IMG 4442

Część dyskusji w trakcie VIII Polskiego Kongresu Przedsiębiorczości poświęcono nowoczesnym instalacjom termicznego przekształcania odpadów komunalnych i korzyściom jakie płyną z ich eksploatacji. MPO jest w trakcie rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych na warszawskim Targówku. Po zakończeniu inwestycji stolica będzie dysponować najwększą tego typu instalacją w Polsce.

Zobacz również:
Aktualność nr1
2021-11-26
Uratowała 150 psów! Teraz wspiera "Palucha"
Zobacz więcej - aktualność nr1Aktualność nr2
2021-11-24
Otwarte "Mini wysypisko" we Współdzielniku
Zobacz więcej - aktualność nr2Aktualność nr3
2021-11-23
"Mini wysypisko" we Włochach
Zobacz więcej - aktualność nr3Zobacz wszystkieGrafika - liście
Kontakt
MIEJSKIE PRZEDSIĘBIORSTWO OCZYSZCZANIA
W M. ST. WARSZAWIE SP. Z O.O.
ul. Obozowa 43
Warszawa 01-161

tel. 22 3910 100
e-mail: E-mail mpo@mpo.com.pl

NIP: 5272391342
REGON: 015314451
BDO: 000013153

IODO: E-mail iodo@mpo.com.pl
Spółka wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000146122 Kapitał zakładowy Spółki: 292 808 000 PLN
© 2021 MPO